Tavaly ünnepeltük Hermann Ottó polihisztor, néprajzkutató, természettudós és hagyományőrző halálának századik évfordulóját. Ennek apropóján indult országjáró útjára egy „Vándortanösvény” című kiállítás és egyben interaktív foglalkoztató, melyet a Nemzeti Környezetügyi Intézet megbízásából a Magyar Környezeti Nevelési Intézet szervezett.
E maga nemében egyedülálló kiállítást jelenleg a pápai Batthyány Lajos Szakiskolában lehet megtekinteni. Osztályok hömpölyögnek a kiállításnak méltó helyet adó konferenciaterem előtt, bebocsáttatást remélve. Óriástranszparenseken lehet végigkövetni Hermann Ottó kalandos-vadregényes életútját, melynek egyes állomásairól, a neves magyar felfedezéseiről csak kevesen tudnak: ő volt az első, pl., aki számba vette a pókfajokat, lerajzolta és jellemezte őket, neki köszönhetjük az immáron hungarikumként emlegetett 26 bajuszfajta összegyűjtését, ő volt, aki élete utolsó éveiben a halászat és pásztorkodás csodás világát megismertette az érdeklődőkkel, s ezekkel a cselekedeteivel végérvényesen beírta nevét a magyar és a nemzetközi természettudomány és néprajzkutatás történetébe.
A hasznos információk mellett élményt adó, érdekes, néha komoly kihívásokkal szembesítő interaktív játékok vannak a hatalmas teremben kitéve: lehet kirakózni, szótársítást játszani, kvízt kitölteni, ügyességi feladatokat, kreativitást mérő feladványokat megoldani. Egy tanórányi idő is kevés a csoda végigjárásához, mégis sok osztály megpróbálkozik a lehetetlennel: bejutni, látni, ismereteket szerezni, tanulni, játszani. S mindezt 45perc alatt, egyedi módon, egyszeri alkalommal.
Ugyanis e vándorkiállítás, melyet Székesfehérvárról kapott az iskola, egy hét után tovább vándorol Bábolnára. Az itt bemutatott anyagot a Földművelési Minisztérium által fenntartott oktatási intézmények adják egymásnak, kézről-kézre jár a természettudomány, ezáltal válik fontossága mellett érdekessé és kézzelfoghatóvá. Élményt adó, felejthetetlen 45pereket kaptak e lehetőséggel a „mezősök”.
Ha még valaki nem látta, mindenképp javasolt elcsípni a soha vissza nem térő alkalmat.
Vargáné Czobor Andrea