• Közelgő Események

    1. Tavaszi szünet

      március 28 - április 2
    2. Fogadó óra

      április 16.15:00 - 16:00
    3. Ballagás

      május 4.08:00 - 09:00
    4. Érettségi szünet

      május 6 - május 8
    5. Utolsó tanítási nap

      június 14
  • Friss Képek

    1 5 7 11 12 15
  • Friss Hírek

    • Felvételi jegyzék a 2024-25-ös tanévre

      11-es kód: Mezőgazdasági gépésztechnikus 12-es kód: Mezőgazdasági technikus 13-as kód: Kertésztechnikus 14-es …
    • ÁLLÁSPÁLYÁZAT

      KISALFÖLDI AGRÁRSZAKKÉPZÉSI CENTRUMpályázatot hirdet Munkaviszony (MT) keretébenéjszakai portásMunkakör/feladatkör betöltésére. A pályázati feltételek …
    • Állás ajánlat

      Kisalföldi Agrárképzési Centrum pályázatot hirdet Munkaviszony (MT) keretében gazdasági ügyintéző Munkakör/feladatkör betöltésére …
    • Állás lehetőségek

      Kisalföldi Agrárszakképzési Centrum a Munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 42 …
    • Takarítónői állás

      Kisalföldi Agrárszakképzési Centrum Batthyány Lajos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum, Szakképző Iskola és …

Mezősök koszorúztak Dákán

2016 október 28. » Diákélet, Hírek

Október 6-a alkalmából iskolánk, a névadója emlékére ismételten elment Dákára a Batthyány emlékművet koszorúzni.
A Nádasdy-kastélyt az akkor svájci emigrációból hazatérő Batthyány Lajosné vásárolta meg és családjával akkor költözött a Dáka községben található kastélyba.
A grófné emlékszobát alakíttatott ki mártírhalált halt miniszterelnök férje emlékére. Az özvegy 1859-ben részt vett az ifjúság által szervezett gyászmisén a vértanú Batthyányért.
Az özvegy Dákán, 1888. szeptember 28-án, 72 éves korában hunyt el. Fia, Elemér örökölte a dákai kastélyt és birtokot, majd tőle vásárolta meg nővére, gróf Batthyány Ilona 1916-ban, aki végrendeletében a kastélyt 120–150 teljesen vagyontalan, 3–14 éves árva leánygyermek otthonának létesítésére hagyta. A grófnő álma nem valósult meg. A végrendeletet rokonai megtámadták, a per évtizedekig folyt.
Gróf Batthyány Ilona két rosszul sikerült házasság, gyermekének elvesztése és a sok megpróbáltatás miatt a szegények felé fordult, támogatta cselédeit, alkalmazottait, jótékony egyesületekben vett részt. Cinkotán kórházat létesített, új épületet építtetett az egyesület által fenntartott árvaháznak

A kastélyt Veszprém vármegye vette meg, 1942. november 17-én írták át a megye nevére. 1949-ben a kastélyban létesült a vegyes profilú szociális otthon, mely az országban harmadikként nyitotta meg kapuit 110 fővel. 1980-ban az otthon új épülettel bővült, az úgynevezett Kiskastély épületével. 1989-ben további bővítésekre volt szükség. Ezekben az években értelmi fogyatékos felnőttek és pszichiátriai betegek ellátását biztosította az intézet. A községben létrejött Szülőföld Baráti Kör kezdeményezésére 1989-ben helyeztek el emléktáblát a Batthyány grófi család tiszteletére.
Tavaly ünnepelték az intézet alapításának 65. évfordulóját. Ma is megtalálható a kastély épületében a felújított Batthyány-emlékszoba, ahol dokumentumok, képek őrzik az egykori miniszterelnök özvegyének és gyermekeinek dákai emlékeit.
Az iskola15 diákja és 2 tanára ment a megemlékezésre. A dákai részlegvezető, Sándor Hilda beszámolt az épületben található szellemi fogyatékosok intézményéről. Békefi Imre igazgatóhelyettes röviden beszélt özvegy Batthyány Lajosné, Zichy Antónia és a kastély kapcsolatáról. Az iskola diákjaival több évtizedes hagyományt elevenítünk fel, amikor kerékpárral kimegyünk október 6-a környékén és elhelyezzük a megemlékezés koszorúját, emlékezve iskolánk névadójára és családjára.
Cseh Zoltán 10. A